KARAIBY OCZAMI BADACZA

Karaiby oczami badacza

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZED PRZEPROWADZKĄ NA KARAIBY

Rzucić wszystko i wyjechać na Karaiby! No ale jak – tak od razu? Mówi do Ciebie twój wewnętrzny krytyk. W głowie tworzysz scenariusze – jak leżysz na gorącym karaibskich piasku, popijasz zimnego drinka, a morska bryza muska twoje opalone ciało. Przyjemna wizja prawda? A może mój ostatni wpis o tym, dlaczego warto emigrować na Karaiby spowodował, że zaczynasz poważnie rozważać ten właśnie kierunek? Setki myśli, niczym karaibski cyklon, szaleją w twojej głowie. Myślisz sobie – jej się udało to, dlaczego mi ma się nie udać.

Ty też możesz to zrobić. Każdy może podjąć to ryzyko, jeśli tylko czuje, że tego właśnie chce! Musisz  tylko pomyśleć o kilku sprawach, zanim podejmiesz decyzję o zamianie drapaczy chmur na karaibskie palmy. Tylko 5 kroków dzieli Cię, by zamieszkać na rajskiej wyspie. 

O co warto zadbać przed spakowaniem walizki i kupieniem biletu lotniczego na Karaiby?

KROK 1 - ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA

Nie będę Ci nawijać makaronu na uszy, jak to łatwo i przyjemnie żyje się w kraju, bez znajomości lokalnego języka. Podstawowa znajomość języka to minimum, aby twoje życie nie było zbyt skomplikowane tam na miejscu. Wiadomo, że można… Sama jestem dowodem na to, że się da. No, ale ja jestem szalona ryzykantka! Zawsze odczuwam silną potrzebę przekraczania swoich granic. Pamiętaj inaczej jest gdy jedziesz na wakacje i musisz zamówić hamburgera, a inaczej, kiedy musisz załatwić urzędowe sprawy. Znajomość języka znacznie ułatwia życie. 

Po pierwsze szanse na znalezienie pracy bez znajomości języka w dodatku na małej wyspie, są naprawdę niewielkie. To jak trafienie trójki w toto lotka. No, chyba że jedziesz uczyć języka angielskiego na wyspy francuskie. Cokolwiek byś  nie robił, to wypadałoby rozumieć, co mówią do ciebie szefowie czy współpracownicy. 

Pół roku intensywnej nauki wystarczy, by opanować poziom podstawowy w danym języku. To w zupełności wystarczy, by komunikować się z ludźmi. Na miejscu będziesz mieć okazję, by doskonalić swoje umiejętności. Kiedy osłuchasz się z językiem, nauka będzie przychodziła samoistnie. Ja musiałam ekspresowo nauczyć się kreolskiego, kiedy pojechałam na badania naukowe na Haiti. O tym jak to zrobiłam w krótkim czasie, pisałam tutaj.   

praca_na_karaibach

KROK 2 - TŁUMACZENIA DOKUMENTÓW

Jeśli zamierzasz znaleźć zatrudnienie na wyspach karaibskich, to przygotuj wszystkie niezbędne tłumaczenia wymaganych dokumentów. W zależności czy planujesz przeprowadzkę na wyspy holenderskie, francuskie, czy brytyjskie, to dowiedz się wcześniej o zasadach zatrudnienia obywatela UE. Zadbaj o przetłumaczenie na lokalny język wszystkich dokumentów, które zwiększą twoją szansę na znalezienie pracy i będą podstawą do wyrobienia sobie karty zdrowotnej czy dołączenia do ubezpieczenia społecznego. O tym, jakie dokumenty są potrzebne do osiedlenia się na wyspach francuskich, znajdziesz w e – booku o Emigracji na Karaiby, którego premiera już niebawem. Pamiętaj również, by zabrać ze sobą paszport.

Pamiętaj,  że gdy emigrujesz to twoim absolutnym oczkiem w głowie, staje się paszport. Nawet jeśli jest to wyjazd do kraju Unii Europejskiej, paszport pozostaje Twoim najważniejszym dokumentem, bez którego nie możesz się swobodnie poruszać. Dopilnuj, aby wszystkie dokumenty, jakie posiadasz, były ważne. Wymiana niektórych z nich możliwa jest tylko osobiście w Polsce! Na większości wysp karaibskich nie ma konsulatów, więc w przypadku utraty wszystkich dowodów, a zwłaszcza paszportu jesteś w niemałych tarapatach! Miej wersję elektroniczną najważniejszych dokumentów, aby w razie czego móc  udowodnić swoją tożsamość.  I nie noś oczywiście wszystkiego razem w jednym miejscu.

karaiby

KROK 3 - OSZCZĘDNOŚCI

Pracę na Karaibach trudno znaleźć na odległość. W przypadku każdej emigracji warto mieć oszczędności na dwa – trzy miesiące życia plus bilet powrotny. Jest to forma zabezpieczenia, która da nam poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. W przypadku wysp francuskich będzie to co najmniej 1500€ na dwie osoby. Kwotę należy samemu wyliczyć, biorąc pod uwagę swoje podstawowe potrzeby: mieszkanie, wyżywienie, transport czy inne zobowiązania, które posiadasz. 

Pamiętaj, że te trzy miesiące to minimum przy założeniu, że znajdziesz pracę w ciągu dwóch miesięcy. Proces legalizacji pobytu trwa około miesiąca. Zanim otrzymasz pierwszą pensję minie kolejny. Musisz opłacać czynsz i żyć z oszczędności, zanim nie zaczniesz dysponować zarobioną gotówką.  Francuska biurokracja potrafi płatać figle, o czym piszę w minusach życia na Karaibach. Im  większymi oszczędnościami dysponujesz,  tym dłużej możesz sobie pozwolić na szukanie pracy.  

les_saintes

KROK 4 - RESEARCH RYNKU POD KĄTEM ZNALEZIENIA PRACY

To był błąd, który zrobiłam – nie oceniłam realnie szans czy znajdę pracę w zawodzie. Nie sprawdziłam lokalnego rynku czy potrzebują specjalistów z mojej dziedziny. Warto jest przeszukać internet, grupy na Facebooku, oferty pracy dostępne w internecie, by ocenić czy potrzebują na karaibskich wyspach twoich umiejętności. Na Karaibach jest zupełnie inny świat, niektóre umiejętności np. projektowanie stron internetowych jest zupełnie nieprzydatną umiejętnością. Prawie 80% firm nie ma stron internetowych. Ludzie na Karaibach w dalszym ciągu przekładają kontakt bezpośredni, relacje międzyludzkie nad życie w onlajnie. 

Ze znalezieniem pracy nie będą mieć problemów lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i nauczyciele akademiccy. Poszukiwani są specjaliści inżynierowie, budowlańcy i handlowcy. Te zawody mogą liczyć na dużo wyższe zarobki niż w Europie. Znalezienie pracy w wyżej wymienionych profesjach wiąże się z biegłą znajomością języka. Warto jest mieć to na uwadze przy wyborze wyspy, realnie oceniając swoje językowe możliwości.  Warto jest zrobić sobie listę firm z twojej branży i wysłać swoje CV. Nawet jeśli nie potrzebują kogoś na dany moment, to na pewno zachowają twoją aplikację na przyszłość. 

O szukaniu pracy na wyspach francuskich poświęciłam obszerny rozdział e -booka Żyj pod palmami. Poradnik – jak zamieszkać na Karaibach. 

wakacje Gwadelupa

KROK 5 - OCEŃ RYZYKO

Pamiętaj, że każda decyzja o emigracji niesie za sobą ryzyko. Jak duże – zależy, co stawiasz na szali. Co możesz stracić, a co zyskać zależy od tego, co jest dla Ciebie w życiu ważne. Nawet jeśli znajdziesz szybko pracę, to może się okazać, że atmosfera, która tam panuje, ci nie odpowiada. Może zdarzyć się, że nie znajdziesz pracy i wydasz wszystkie oszczędności na najdroższy kurs językowy w twoim życiu. Jednak  nawet  w przypadku całkowitej porażki, spędzisz jakiś czas na przygodzie, która w przyszłości zaprocentuje. Kolejny wyjazd, nawet w inne miejsce, będzie już dużo prostszy. Jeśli masz fundusze lub jesteś w stanie je odłożyć, nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować wspaniałego życia na Karaibach.  

Decyzja o przeprowadzce w odległe miejsce jak Karaiby, bez  pracy, bez znajomości może na pierwszy rzut oka wydawać się  szaleństwem.  Jednak gdy dokładniej się jej przyjrzysz, to dostrzeżesz, że ta wyprawa może wzbogacić twoje życie o nowe doświadczenia, pozytywnie wpłynie na to, jak postrzegasz siebie i swoje życie. Może dostrzeżesz możliwości, których nie widziałeś wcześniej lub nauczysz się czegoś nowego. Jeśli odniesiesz sukces, zdobędziesz doświadczenie i większe pieniądze, niż te zarobione w Polsce. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jeśli planujesz wakacje na Karaibach lub dłuższą emigrację na jedną z rajskich wysp – to z moim przewodnikiem zrobisz to bez stresu z karaibskim luzem. Pokazuję jak zorganizować niskobudżetowe wakacje na Karaibach, przeprowadzę cię przez cały proces emigracyjny, zaplanuję twój urlop na Gwadelupie tak, że swoje wczasy pod palmami zapamiętasz na całe życie. 

Zapraszam do mojego sklepu. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
1
  • Item added to cart
1
Twój koszyk
      Produkty, które mogą Ci się spodobać
      Produkty, które mogą Ci się spodobać
      Scroll to Top
      Scroll to Top