KARAIBY OCZAMI BADACZA

Karaiby oczami badacza

KREOLSKA ZUPA RYBNA

Miałam nie wystawiać tego przepisu. Myślałam, że za mało w nim Karaibów, że nie pasuje do mojej koncepcji karaibskich smaków. Co się w takim razie zmieniło? Zupa wyszła tak pyszna więc stwierdziłam, że muszę się nią pochwalić. Do dzisiaj wywar ze świeżych ryb brzmiał jak czarodziejska mikstura, której przepis znają tylko nieliczni. Mając w zanadrzu świeże ryby postanowiłam, że spróbuję przyrządzić zupę na wzór takiej, jaką jadłam na Haiti, dodając oczywiście coś od siebie. Przygotowanie zupy było procesem krwawym i czasochłonnym. Krwawym dlatego, że sama musiałam wypatroszyć ryby i je wyfiletować. No cóż przyjemne to nie było, ale kiedyś trzeba spróbować. Zasady przyrządzania wywaru z ryb są takie same jak w przypadku rosołu, ale jest kilka różnic o których trzeba wiedzieć.

SKŁADNIKI NA WYWAR RYBNY 
włoszczyzna (tu na Gwadelupie w skład włoszczyzny wchodzi por, marchew, biała rzodkiew, kapusta biała, dynia, natka pietruszki)
ogony, głowy czy kręgosłupy ryb. Ja dodałam również tusze makreli
sól, pieprz, ziele angielskie, pieprz habenero, liść laurowy opcjonalnie

PRZYGOTOWANIE WYWARU
Ryby, ja miałam 6 makreli, należy wypatroszyć i wykroić filety albo zostawić tuszki. Pozostałości po filetowaniu czyli ogony, głowy, kręgosłupy należy dokładnie wymyć pod bieżącą zimną wodą. Pamiętać żeby głowy pozbawić oczu i skrzeli pozostawienie ich może spowodować zmętnienie bulionu. Tak przygotowane włóż do garnka i zalej 1,5 litra wody. Dodaj kawałek pora, pokrojoną w kostkę marchew, białą rzodkiew (może być pietruszka, seler), kapustę białą i kawałek dyni. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy i pieprz habenero. Gotuj wywar na minimalnym ogniu przez około 2 godziny. Płyn ma lekko „pyrgać” pod przykryciem. Pod koniec gotowania wsyp pieprz i sól. Tak gotowy wywar przecedź przez drobne sitko lub gazę, tetrę czy lnianą ściereczkę, opcja dla wytrwałych. Dobrze przyrządzony wywar powinien być klarowny, u mnie taki wyszedł więc chyba odniosłam sukces. Przechodzimy teraz do przygotowania zupy rybnej na bazie naszego wywaru. Moja zupa jest lekko słodka za sprawą mleczka kokosowego i batatów. Można zrobić wersję bardziej wytrawną jeśli ktoś woli, u mnie jest wersja słodko – karaibska.

SKŁADNIKI NA ZUPĘ RYBNĄ
1 litr wywaru rybnego
włoszczyzna
(te same składniki jak na wywar)
mrożony zielony groszek
500 g batatów lub zwykłych ziemniaków
2 łyżki mleka kokosowego do gotowania
lub śmietanki kokosowej
korzeń imbiru
olej lub masło
polędwica z dorsza
lub łosoś opcjonalnie

PRZYGOTOWANIE
Pokrojoną w kostkę marchew, białą rzodkiew podsmaż na łyżce oleju. Dodatkowo pokrój i wrzuć ćwiartkę pora i garść pokrojonej białej kapusty. Smaż na wolnym ogniu przez około 7 minut. W międzyczasie pokrój w kostkę ziemniaki lub bataty. W garnku zagrzej około 1 litr wywaru rybnego. Następnie przełóż do niego zawartość patelni, mrożony zielony groszek oraz ziemniaki. Gotuj wszystko na wolnym ogniu przez 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Dodaj odrobinę startego imbiru i zapraw mlekiem kokosowym lub śmietanką. Pod koniec gotowania możesz dorzucić kawałki polędwicy z dorsza lub łososia. Gotuj to wszystkie jeszcze przez 3 minuty. Udekoruj zupę zieloną pietruszką, koperkiem lub chili.

Polecam i zachęcam do eksperymentowania i czekam na Wasze relacje. Smacznego eksperymentowania zatem życzę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
1
  • Item added to cart
1
Twój koszyk
      Produkty, które mogą Ci się spodobać
      Produkty, które mogą Ci się spodobać
      Scroll to Top
      Scroll to Top